З історії одного пам’ятника

Чи багато в Україні міст та містечок, в яких немає пам’ятника Великому Кобзарю – Тарасу Григоровичу Шевченку? Тож і Авдіївка не є виключенням. Пам’ятник поету знаходиться на бульварі, що носить його ім’я.

Відлитий із бронзи бюст Шевченка, встановлений на залізобетонному постаменті, облицьованій гранітною плиткою, - прикрашає центр бульвару, який є улюбленим місцем відпочинку авдіївців.

Та виявляється в Авдіївці пам’ятник поету відкривали двічі. Та ще двічі міняли місце його розташування.

Перший пам’ятник встановили в радянські часи під час розбудови алеї, що веде до авдіївської школи № 6.

На жаль, точний рік його встановлення невідомий. Розглядаючи фото 70-х років минулого століття, можна побачити, що бюст Шевченка скоріш за все був вилитий із бетону та встановлений на високому постаменті, на тлі якого була встроєна табличка із рядками віршів: «Думи мої, думи мої…». Знаходився пам’ятник у центрі бульвару, навколо якого була розбита клумба з висадженими квітами.

Історія життя другого пам’ятника розпочинається з 90-х років ХХ ст.. У листопаді 1990 року в Авдіївці відбулася видатна подія – урочисте відкриття пам’ятника Тарасу Шевченку, бюст якого був відлитий із бронзи. Ця подія знайшла відображення в місцевій газеті «Красное знамя» за 10 листопада 1990 року, виявляється - це був п’ятий за рахунком пам’ятник, відкритий того часу в Донецькій області.

Та історія пам’ятника на цьому не закінчується. Під час реконструкції бульвару Шевченка пам’ятник був перенесений на початок алеї, що пересікається з проспектом К. Маркса (нині проспект Центральний). Бюст Шевченка поставлений на новий постамент, а на місці колишнього пам’ятника спорудили фонтан.

Тут пам’ятник Шевченку простояв до 2008 року. За цей час постамент поступово руйнувався та став виглядати неестетично, згодом перестав функціонувати і фонтан. Тож було прийняте рішення перенести пам’ятник на історичне місце – у центр бульвару - на місце вже колишнього фонтану. Постамент пам’ятника знову змінив зовнішній вигляд – був обкладений червоною керамічною плиткою, а навколо висаджені квіти.
 
Оновлення пам’ятника Т. Шевченку відбулось у 2016 році та приурочене до 25-ї річниці Незалежності України. Постамент пам’ятника та парапет облицьовано гранітною плитою, споруджені невисокі східці, що ведуть до підніжжя пам’ятника. За оцінками містян, сучасний вигляд пам’ятника –найкращий за усі часи його встановлення.