Що необхідно зробити для отримання компенсації за зруйноване/пошкоджене житло під час воєнних дій

 
З першого дня повномасштабного вторгнення російська армія веде війну жорстоко, аморально, без жодного дотримання норм гуманітарного права та без дотримання правил ведення війни.
 
Судячи з дій російських військових, які ми спостерігаємо кожного дня, вбачається, що Російська Федерація воює з мирними жителями, нещадно знищуючи їх власність.
 
Тому одразу із початком збройного конфлікту постало й питання про відшкодування завданої шкоди та створення відповідних законодавчих механізмів для визначення правових та організаційних засад надання державою компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російською Федерацією.

Наразі процедура компенсації за зруйноване/пошкоджене майно знаходиться в стані розробки, але, враховуючи тексти законопроектів (хоча вони і можуть змінитись), рекомендуємо вже зараз врахувати їх та почати готуватись до процедури компенсації. Для цього необхідно переконатися, що у вас, як у власника, є всі документи, що підтверджують ваше право на отримання компенсації. Це можуть бути документи про дозвіл на початок будівництва, правовстановлюючі документи, чеки тощо. У разі втрати документів слід подбати про їх відновлення або виготовлення дублікатів.

 
В подальшому, коли буде можливість, необхідно буде зафіксувати пошкодження майна за допомогою актів знищення/пошкоджень, складених працівниками Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), місцевої влади або військово-цивільних (військових) адміністрацій. Сума заподіяної шкоди має бути встановлена на підставі звіту про оцінку майна, або отриманого експертного висновку. Якщо зафіксувати пошкодження/знищення тимчасово неможливо, зробіть акт опису пошкоджень самостійно, підписавши його, зокрема, сусідами-очевидцями.
Також зробіть фото/відео пошкоджень (за можливістю) або сформуйте підбірку повідомлень про ваш об’єкт у медіа, якщо такі були.
 
Хто може отримати компенсацію?
1) фізичні особи, які є:
власниками відповідного нерухомого майна або замовниками будівництва щодо об’єктів будівництва;
членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (зокрема прийнятих в експлуатацію об’єктів, щодо яких не оформлено право власності);
спадкоємцями вищевказаних осіб;
2) юридичні особи, які є:
власниками (балансоутримувачами) відповідного нерухомого майна або замовниками будівництва щодо об’єктів будівництва, або за якими таке майно (об’єкти будівництва) закріплено на праві господарського відання чи праві оперативного управління;
особами, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об’єктів, щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт (зокрема прийнятих в експлуатацію об’єктів, щодо яких не оформлено право власності);
об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, управителями багатоквартирних будинків, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, які здійснюють утримання відповідних будинків;
спадкоємцями вищевказаних осіб;
правонаступниками вищевказаних осіб.
 
Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 року № 380 «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» для забезпечення збору, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно створюється Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації. Цією ж постановою затверджено Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф .
 
Отож, для початку необхідно подати інформаційне повідомлення про знищення або пошкодження вашої нерухомості до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Це можна зробити:
 
1) самостійно особою:
- засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія);
- з використанням мобільного додатка Порталу Дія;
 
2) через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса.
Подання інформаційного повідомлення здійснюється незалежно від місця проживання чи перебування фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи.
 
Після набрання чинності Законом України про врегулювання відносин щодо компенсації за пошкодження та знищення об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф, інформаційне повідомлення, подане відповідно до постанови КМУ від 26 березня 2022 року №380, прирівнюється до заяви про надання компенсації за пошкоджені та знищені об'єкти нерухомого майна. Щодо строку подачі заяви на компенсацію, то наразі законопроектом встановлений строк – протягом всього військового стану та 90 днів після його закінчення.
 
У разі виникнення питань звертайтеся на електронну адресу Центру надання адміністративних послуг Авдіївської міської ради Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., адміністратори допоможуть знайти шляхи вирішення вашого питання.