В жовтні 2021 року на державному рівні відзначається 400-річчя Хотинської битви

Від результатів цієї баталії свого часу залежала майбутня доля всієї Європи. 

Адже це був конфлікт не між державами, а між східною і західною цивілізаціями. 

Хотинська битва стала тріумфом української зброї і бойового мистецтва.
До цієї визначної дати Народний музей історії міста Авдіївки та бібліотека –філія №3 відділу культури провели Дослідницький маратон « Хотин 1621: війна, міфи, пам’ять». До маратону долучились учні 5 класу ОШ-6 (Ліхачова К.О.) та восьмикласники ОШ-2 (Красік Ю.В.).

В ігровій формі учасники досліджували роль українського козацтва в історичній перемозі під Хотином, знаходили інформацію в різних джерелах, в тому числі в книгах з фондів бібліотеки, відкрили феномен воєнних і політичних успіхів Гетьмана Петра Сагайдачного- його блискучу освіту. 

Учасники зустрічей ставили цікаві запитання, ділилися власними спостереженнями та знаннями, сміливо брали під сумнів факти, які були для них мало відомі.

Іван Франко, визначаючи історичну роль перемоги козаків і поляків у Хотинській війні, писав: «Туреччина, потерпівши поразку під Хотином 1621 року, почала хилитися із зеніту своєї величі і слави». Був розвіяний міф про те, що турецьке військо, яке наводило жах на безліч країн Європи та Азії, є нібито «нездоланним».

І це сталося завдяки мужності й бойовій майстерності українських козаків.